Κυριακή 18 Απριλίου 2010

Η συνέντευξη Τύπου

Ρόδου PDF Εκτύπωση E-mail
Την άποψη πως η ομάδα του δικαιούταν κάτι καλύτερο από τον αγώνα της Ρόδου, εξέφρασε ο προπονητής του Παναιτωλικού, Γιάννης Νταλακούρας, στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε μετά το τελικό σφύριγμα. Στη σημασία των τριών βαθμών στάθηκε ο Ράινερ Μάουρερ (φωτό). (18/4/2010)

Γιάννης Νταλακούρας (προπονητής Παναιτωλικού): «Νομίζω πως είναι άδικο για την ομάδα μου ότι δεν πήραμε κάτι καλό από ένα παιχνίδι, στο οποίο δημιουργήσαμε ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να έχουμε προηγηθεί από τα πρώτα κιόλας λεπτά.
Εκτός έδρας, όταν δεν βάζεις γκολ, μπορεί να συμβεί κάτι άσχημο και να το πληρώσεις, όπως και έγινε. Δεν έχω κανένα παράπονο πάντως από τους παίκτες μου. Είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιζε την κατηγορία. Η εικόνα και η προσπάθεια των ποδοσφαιριστών, δεν αντικατοπτρίζονται στο τελικό 1-0. Κρατάμε αυτήν την προσπάθεια και κοιτάμε το επόμενο ματς με τον Εθνικό, κομβικής σημασίας για την είσοδο στα πλέι οφ. Το καταλαβαίνουμε όλοι και θα κάνουμε το καλύτερο».

Ράινερ Μάουρερ (προπονητής Ρόδου): «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς και πάρα πολύ σημαντικοί αυτοί οι 3 βαθμοί. Στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε πρόβλημα να βγούμε μπροστά, καθώς ο Παναιτωλικός ήταν καλά στημένος πίσω και δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε χώρους. Και εμείς όμως τα πήγαμε καλά αμυντικά, με τον Παναιτωλικό να έχει μία καλή φάση, από λάθος της δικής μας άμυνας.
Τελικά τα καταφέραμε στην επανάληψη, σε ένα κλειστό παιχνίδι και πήραμε 3 πάρα πολύ σπουδαίους βαθμούς. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας γι’ αυτήν την πολύ σημαντική νίκη».

Ηλίας Μανίκας (παίκτης Παναιτωλικού): «Δεν πήραμε ό,τι αξίζαμε, έπειτα από ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με 3-4 κλασικές ευκαιρίες. Και πάλι, για μία ακόμη φορά, καταφέραμε όμως να δεχθούμε γκολ σε μία ανύποπτη φάση, όπου και τελείωσε το παιχνίδι, καθώς στα τελευταία λεπτά, δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο. Δικαιούμασταν κάτι παραπάνω και το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα».
Φλορίν Πρίπου (παίκτης Ρόδου): «Σήμερα είχαμε ένα σύκολο ματς, όμως πήραμε τελικά αυτό που θέλαμε, απέναντι σε μία ομάδα καλή επιθετικά, που σήμερα όμως έπαιζε αμυντικά. Καταφέραμε να μη δεχθούμε γκολ στις φάσεις τους. Δεν παίξαμε καλά, αυτό που έχει σημασία όμως και αυτό που μένει, είναι οι 3 βαθμοί».