Κυριακή 16 Μαΐου 2010

ΝΙΚΗΣΕ ΑΛΛΑ ΝΕΡΟ ΔΕΝ HΠΙΕ

Ο Παναιτωλικός μπορεί να μην κατάφερε να πλασαριστεί στα πλέι οφ, αλλά -αν μη τι άλλο- έστειλε ένα ηχηρό μήνυμα ενόψει της νέας χρονιάς με την επιβλητική νίκη κόντρα στην Ηλιούπολη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ με τον Δημούτσο στο 20΄, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι του Τακίδη. Οι Δέντσας και Θεωδορίδης είχαν από μια καλή ευκαιρία στη συνέχεια και στο 42ο λεπτό ο τελευταίος έγραψε το 1-0 με εκτέλεση φάουλ, σημειώνοντας παράλληλα το 15ο τέρμα του στη φετινή σεζόν. Ο Μπαϊκαρά σε κενή εστία ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα για τα «καναρίνια» μετά από σέντρα του Δημούτσου, αλλά οι «κυανέρυθροι» πίεσαν και μείωσαν σχετικά γρήγορα χάρη σε κεφαλιά του Νικολόπουλου έπειτα από κόρνερ του Νατσέφσκι. Ο Ηλίας Μανίκας διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας παράλληλα διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες αφού ο Αναστασιάδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.